Nutrient Change Video

halfway(5a)May 7, 2011

http://www.youtube.com/watch?v=TDHq7NDiO38

This is at a pretty basic level, but it does show the simplicity of a nutrient change in a DWC system. It also captures the status of the current mesclun and Simpson batches under the lights. I posted this to the blog as well.

Here is a link that might be useful: My Indoor Growing Adventure

Thank you for reporting this comment. Undo
TheMasterGardener1(5B)

Cool vid and nice page. Do you only use cns-17 does it have the micro in it?

    Bookmark   May 7, 2011 at 4:37PM
Thank you for reporting this comment. Undo
homehydro

Another good video halfway,

I know you eat the lettuce as it grows, rather than waiting and harvesting the complete heads/plant. But I was just wondering if you have been able to calculate much it costs to grow each plant (electricity, nutrients, growing medium, heating/cooling, etc.), in order to be able to compare with buying the same produce from the market?

    Bookmark   May 7, 2011 at 5:51PM
Thank you for reporting this comment. Undo
halfway(5a)

hh, $6 a month in electricity for the 6 bulb T8 lights. pennies for nutes. I ran the numbers on one of the early posts in my blog to show feasibility. The savings are meaningful and as we were discussing last night, no wasted lettuce rotting in the fridge. It is also more nutritious and flavorful than the bagged crab and especially iceberg.

After depreciating out the initial items costs (lights, tubs, pump, air line tubing etc.), and recurring costs (bulb changes, medium, rockwool macro plugs), it becomes pennies per plant which is harvested as many as 30 plus times.

I will continue the basement grows through summer as it remains cool when the outdoor lettuce bolts. I see no reason to have at least 2 batches running at all times as it is so easy on the wallet and even easier on my valuable time $$.

As far as CNS17 goes, it contains all needed macros and micros. I am using "Grow" as I don't need flowering nutrient ratios.

    Bookmark   May 8, 2011 at 8:06PM
Thank you for reporting this comment. Undo
TheMasterGardener1(5B)

Thanks for that. I like saving $ growing produce I never thought to wonder how much it cost me.

    Bookmark   May 8, 2011 at 11:46PM
Thank you for reporting this comment. Undo
grizzman

do you run the bulbs 24/7?
In you video, you mention adding the nutes to 1/2 gallon of water then adding that to the rez. Why not just add the nutes directly to the rez? It just seems like an unneccessary extra step.

    Bookmark   May 9, 2011 at 1:22PM
Thank you for reporting this comment. Undo
halfway(5a)

Grizz, I should have elaboarated a bit on mixing the nutes. The only reason I mix it in about a half gallon is to get it mixed really well. CNS17 seems to clump or glob to the bottom of the bin if I do not mix it well. It will probably disolve over time I guess. It is also very messy mixing it while in the tub.

The lights for lettuce is 14 on, 10 off. That seems to be about the best balance I have found. The cost calculation were based on 16 hours on I believe. I will have to go back and look at the data though.

24 on didn't seem to improve the grow, but it seemed that 12 or less slowed it down.

    Bookmark   May 12, 2011 at 9:50PM
Sign Up to comment
More Discussions
Who Else Has Vertigro Stackers?
I'm curious how many people are using Vertigro Stackers...
twisted76017
Hydroponics Chillies Problems
Hi everyone. I'm growing some jalapenos and habaneros...
pborgbarthet
managing large amounts of water
I am new to hydroponics but have done a 300 gallon...
Jon5
Exploring the Kratky Hydroponic method for indoor vegetable growi
I've beem OD'ing on Youtube and Garden Web exploration...
delaware
Using Gravel as a growing media
This thread is created, and only for people who have...
homehydro
People viewed this after searching for:
© 2015 Houzz Inc. Houzz® The new way to design your home™