Marketing Rhubarb , what works and what does not !!!

innisfail(3a)June 29, 2011

I am trying to figure out how to market all our Rhubarb .

I have tried KIJIJI on the internet, stalkes only for only $ 1.00 per Kilo ( with limited succses )

Thinking of the farmers market, but how do you make Rhubarb somewhat exciting ?

I was thinking of just some bundles or maybe cut and frozen ( which would be a bit more money because of the labor )

Since I am not a full-time gardener, I do not want to upset other vendors with my prices, but I would like to just a piece of the pie .

Any idea's on what works and what does not ?

Thanks

Thank you for reporting this comment. Undo
boulderbelt(5/6)

I sell 1/2 pound bundles of rhubarb for $3 a bundle and generally sell out at the farmers market and my farm store. no need to sexify it as the people who love rhubarb will buy it with no sales pitch.

    Bookmark   June 30, 2011 at 4:59AM
Thank you for reporting this comment. Undo
myfamilysfarm

I have a scale and in the past have sold both in bundles and separate. Separate took more time for people to choose the stalks, but worked better. Also, I found, DON'T take a large amount, for my former market no more than 10-20# for any 1 market day.

Some receipes help for those people that don't know rhubarb.

Marla

    Bookmark   June 30, 2011 at 8:26AM
Thank you for reporting this comment. Undo
little_minnie(zone 4a)

Rhubarb generally sells out for me in minutes- except if one stalk has any kind of blemish or crack mind you. I do about 3/4# bundles for $3. It is $4/lb at the grocery store in high season.
The only thing is do you already sell at market or what? Because I wouldn't think about just bringing rhubarb. Baked goods, jams and jellies sell well at market, but you need a lot of product to start at market.

    Bookmark   June 30, 2011 at 6:32PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

Thanks for the great ideas.

My remaining "first cut" will go to a "soup kitchen"
They are getting to BIG !!!

Hopefully I an try your ideas on my second cut.

Our local markets do not except baked goods,homemade pies and jellies unless your kitchen is government inspected .
But those little pies are expensive here ( $ 10-$12 each )

I have more than 80 plants, so rhubarb is plentyfull, our other veggies are for home use .

I have never sold at a local market, kinda exciting I guess, for me the thrill is that somebody getting my produce and enjoying it is priceless ( I guess that's why I am a farmer )

The funny part is I dislike the taste of rhubarb, but just enjoy growing it very much. ( splitting rhubarb plants and expanding .)

    Bookmark   June 30, 2011 at 10:24PM
Thank you for reporting this comment. Undo
myfamilysfarm

You do realize that you don't have to cut it all at once. I usually cut just enough for that day's worth of sales.

Marla

    Bookmark   July 1, 2011 at 1:20PM
Thank you for reporting this comment. Undo
oregonwoodsmoke(5 OR Sunset 1A)

Have you tried contacting local restaurants? Maybe they would like to feature some locally grown rhubarb desserts.

    Bookmark   July 1, 2011 at 7:47PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

We have tried different things .
But rhubarb is not a popular thing here .
Most restaurants want their produce from one supplier ( I kinda understand that ) Had a pie making outfit order a large bunch ( we cut and processed it ) and than not take it, so I had a freezer full of it .

Most of my first batch is gone, so I might start preparing for a farmer's market .

    Bookmark   July 3, 2011 at 12:28PM
Thank you for reporting this comment. Undo
little_minnie(zone 4a)

You don't cut, you pull.

    Bookmark   July 4, 2011 at 10:21PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

Well almost ready for round 2, let's hope for the best .

    Bookmark   July 20, 2011 at 11:36PM
Thank you for reporting this comment. Undo
jcatblum(7)

Here people don't know what rhubarb is. DH is from up north & loves it. A lady at church brought a rhubarb cake in & about 1/4 of the crowd was scared to taste it & at least 1/4 that did take a slice picked out the rhubarb! I have seen rhubarb roots go for what I would consider big $$$$ on ebay. I plan on trying to purchase some in the spring myself. Think a med priority mail box was going for about $20 plus shipping.

    Bookmark   July 27, 2011 at 6:58PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

We have been able to market the plants, instead of the stalkes @ $ 10.00 each .
Stalkes is still a struggle, and I have so much of it . LOL !!!

    Bookmark   May 28, 2012 at 3:28PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

So it has been a while,but here is an update .
Still growing lots of rhubarb, and selling some more .

Still whole plants, not a whole lot, but still they make decent money, and we have been " marketing " rhubarb and other extra veggies thru facebook buy/sell in our area .

We seem to do well if we pick a basket and put it on facebook, instead of people ordering certain amounts .

Have not been left with much veggies '' going to waste ''
It does help being close to a big city .

    Bookmark   May 22, 2013 at 5:48AM
Thank you for reporting this comment. Undo
gama_garden_tx(9)

Thanks for providing an update & the bumping up this post. I just planted Rhubarb seeds (I know it will be a while before first crop). Thanks!

    Bookmark   May 22, 2013 at 12:35PM
Thank you for reporting this comment. Undo
myfamilysfarm

I've always been able to sell the stalks. This year, I don't have the plants, so I'm buying. I'm not reselling, but canning and preserving more for my own use and possibly use for preserves to sell.

    Bookmark   May 22, 2013 at 2:18PM
Thank you for reporting this comment. Undo
brittanyw(8a)

For people less familiar with rhubarb, it might be helpful to market them alongside, or with, strawberries since they're so often cooked together. Maybe with a recipe for a crumble or pie. I know I'm helpless when I see them together at the store.

    Bookmark   May 25, 2013 at 3:42PM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

Just updating:
2013 was a very good rhubarb year, sales where increasing .
Hopefully 2014 will be even better .
Although my Rhubarb was as off today still under 3 ft of snow .
( It is only April 5, 2014 )
Should have 90 or more plants producing this year . ( None for my own use as I do not LIKE rhubarb at all to eat .)

    Bookmark   April 5, 2014 at 11:26PM
Thank you for reporting this comment. Undo
EbullientUs

Would you have a few rhubarb divisions you are willing to part with?

    Bookmark   September 7, 2014 at 12:20AM
Thank you for reporting this comment. Undo
innisfail(3a)

I think it might be tough to ship divisions to the U.S., I do not know the rules, since I am in Canada , but if you are interested I have plenty of seeds from this year if that would work for you . More than willing to help you out .

    Bookmark   September 28, 2014 at 10:37PM
Thank you for reporting this comment. Undo
EbullientUs

Seeds would be wonderful!!! I can send money via paypal to cover the shipping. Just let me know :)

    Bookmark   October 6, 2014 at 9:01PM
Thank you for reporting this comment. Undo
theripetomatofarm

Hey innisfail, congrats on the rhubarb sales, keep it up!

When you said you sold them through Facebook, do you deliver to people or do they pick it up at your house?

    Bookmark   October 7, 2014 at 2:10AM
Sign Up to comment
More Discussions
Movable High Tunnels? JRSLICK?
You have mentioned "movable building spots"...
lazy_gardens
Organic pesticide for large market garden
We will be planting on about 3 acres this year - tomatoes,...
seedsoffaithfarm
What tool for punching hole in plastic for transplants
What do yall use for putting a hole in plastic mulch...
seedsoffaithfarm
2 monthes of houzzy
In less than 2 months since houzzy took over garden...
jnjfarm_gw
What to charge for tilling a garden spot
I had a guy ask me what I would charge him to till...
jrslick (North Central Kansas, Zone 5B)
Sponsored Products
16" Round Marble Bathroom Stone Vessel Sink - RONDO WHITE
Living'ROC
Jacquard Bath Towel - IVORY
$50.00 | Horchow
Stayclean 100% Cotton Down Alternative Water and Stain Resistant Comforter Multi
$87.99 | Hayneedle
Safavieh Indoor/Outdoor Area Rug: Safavieh Rugs Soho Blue/Multi 2 ft. x 3 ft.
$47.97 | Home Depot
Creative Home Aladdin Marble Soap Dish Multicolor - 32113
$16.93 | Hayneedle
Soho Ivory and Multi-Colored Rectangular: 5 Ft. x 8 Ft. Rug
$478.95 | Bellacor
New Palace Size 13' X 21' Hand Knotted Heriz Serapi Wool Rug Rust/Navy - H3320
BH Sun Inc
Safavieh Indoor/Outdoor Area Rug: Safavieh Rugs Soho Brown/Ivory 3 ft. 6 in. x
Home Depot
People viewed this after searching for:
© 2015 Houzz Inc. Houzz® The new way to design your home™