Return to the Fig Forum | Post a Follow-Up

 o
What is Fair price for a pound of Figs

Posted by foolishpleasure 7-8 (My Page) on
Thu, Oct 7, 10 at 5:14

This crazy farm is charging 6.50 per pound and you pick it yourself. No credit cards or checks only Cash. I bought two pounds. Makes me appreciate my trees.


Follow-Up Postings:

 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

I've only bought figs once and they charged 8 dollars for a gallon bucket of self picked figs and 10 dollars if they picked them for you. I have no idea of how much a gallon of figs weigh.
"gene"


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

I would say 6.50 a pound was very high. I do not know what a gallon of fig weigh. If I was to guess I would say at least three pounds or more. Gene the figs are a little cheaper here, pick your own is 6 dollars and they pick it is 8.00 per gallon. All they have is Celeste or Alma. Maybe if they had different figs they may be higher priced.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

Mission figs from California go for $4 per clam box at the supermarket....approximately 1 pound. Maybe the u-pick-it operations charge a bit more to compensate for some of the free samples some customers take while picking their pound of figs. I know I would have to sample a few. I've heard a local say he would need to weigh some of his customers before and after they went into his fruit orchard to really make any money with them. They love eating his Asian pears family style right under the tree. They leave with a small bucket. Too funny......


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

I am wondering how they eat the fruit without being washed. I even soak my own produced fruit in water for 15 minutes then wash it. I laugh when I my Gf washes the fruit we buy from the store she almost to skin it.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

  • Posted by girlbug2 z9/10, Sunset zone 2 (My Page) on
    Thu, Oct 7, 10 at 18:40

I on the other hand grew up eating all kinds of fruit straight from the tree--figs, plums, and boysens right off the vine. They were growing in my grandpa's yard so probably not sprayed with pesticides, but at the time I didn't know about that, I just ate fresh fruit without a moment's thought. Still do if I grow it myself.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

It's probably not out of line. Some supermarkets are charging nearly $3 a pound for apples and more exotic fruits are a lot more.

A lot of the farmer's market vendors are charging $3 a pound for tomatoes.

The price of food just keeps going up and up.

I won't sell U-pick. I don't want to deal with the destructive customers and I can't even imagine how much the liability insurance would cost you.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

in the prime of the season, there are many Craiglist ads in Austin area for 2-3 dollars / pound for self-pick figs. I remember one for as little as a buck.

~james


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

In season, figs in the HEB groceries here in Austin, Texas sell for $4.99/lb. I have seen figs in the grocery store at $6.00 - $7.00/lb. However, we virtually never buy figs in the grocery store because they are often "mushy" and tasteless compared to the fresh figs from our orchard. Fresh figs are not very good when more than a week or so old.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

Price of fig?

Those blessed by living in some fig-heaven place e.g., CA,
they should be quite available and (relatively) cheap?

For us up-north-people,(true ripe)figs are usually rare
to find and much more expensive... That is one
reason for we going through that (sometimes) nightmare
(think winter-protection) of growing our own figs.

Early Sept, I did find some very-good figs in pint
containers @ ~$5 each, they were Mission figs from CA.
The big surprise was that they freshly ripe, unlike
others that I had tried before (tasting like latex).


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

  • Posted by girlbug2 z9/10, Sunset zone 2 (My Page) on
    Sun, Oct 10, 10 at 12:46

Well gorgi, you'd think they'd be cheap here but it surprises me how much groceries will charge for a jewel case of figs,many of which are already starting to show mold if you look on the bottoms. At a small market nearby there were 4 packs of missions and kadotas going for 4 dollars each. Other times I've seen brown turkeys for sale for 6 dollars per 8 ounce package. At a Trader Joe's on the other hand I saw a huge plastic case of about 24 Missions for only 12.99. That was 2 weeks ago, and so far the best price that's ever come to my attention.


 o
RE: What is Fair price for a pound of Figs

I live in Delaware County, Near Philadelphia Pennsylvania
and the Produce Junctions here sell figs in a pint
container for 2.00 each. I have been buying 2 a day for
weeks they are tree ripened and ooooo sooo good....
They have had three kinds, 1 large green then "something"
and then black mission for the last 3 weeks...
YUMMMMM!!! I LOVE TO EAT FIGS !!! And Grow Fig Trees...


 o Post a Follow-Up

Please Note: Only registered members are able to post messages to this forum.

    If you are a member, please log in.

    If you aren't yet a member, join now!


Return to the Fig Forum

Information about Posting

  • You must be logged in to post a message. Once you are logged in, a posting window will appear at the bottom of the messages. If you are not a member, please register for an account.
  • Posting is a two-step process. Once you have composed your message, you will be taken to the preview page. You will then have a chance to review your post, make changes and upload photos.
  • After posting your message, you may need to refresh the forum page in order to see it.
  • Before posting copyrighted material, please read about Copyright and Fair Use.
  • We have a strict no-advertising policy!
  • If you would like to practice posting or uploading photos, please visit our Test forum.
  • If you need assistance, please Contact Us and we will be happy to help.


Learn more about in-text links on this page here